Nα επανέλθουμε λίγο στην λάμα -εγκάρσια νευρωση που συγκολλείται στο κορμο και ενώνει το ανω και κάτω πέλμα;
Γιατί θεωρείτε ότι στο σημείο που τοποθετείται δεσμεύει τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό; Γιατι αυτό καταλαβα ότι εννοείτε.
Ο στρεπτοκ λυγισμος αφορά την δυνατότητα στρέψης της διατομής στο σύνολο της ή οποία ξεκινά από αρχικη εκτροπή του θλιβόμενου πέλματος αλλα την συμπαρασύρει στο σύνολο της οποτε η νέυρωση δεν νομίζω να βοηθάει.
Βοηθαει σε αλλα φαινομένα τα οποία δεν τα μελετούμε και δεν τα γνωρίζω π.χ κύρτωση της διατομής πτερυγισμός κτλ άλλα όχι στην συνολική στρεψη της διατομής του μέλους, σε αντιθέση με την αντηριδα η οποία ως ενα σημείο περιορίζει την στρεψη της συνολικής διατομής.
Αλλα παλι αυτό ειναι δύσκολο να το εισάγεις στο μοντέλο, εφόσον ελέγχεις το συνολικό ζύγωμα για καμπτικό λυγισμο κατα τον ισχυρο αξονα πώς θα δεσμευσεις την δυνατότητα στρπτκ λυγισμού από τεγίδα σε τεγίδα; Οι συντελεστές C κτλ των πινακων για στρπτ λυγισμό δεν νομίζω να καλύπτουν αυτή την περίπτωση ενδιάμεσων στρεπτικών δεσμεύσεων, πρεπει βέβαια να τα ξαναδιαβασω αυτά γιατι τα έχω ξεχάσει.